Samarkandas

Samarkandas yra vienas seniausių pasaulio mestų - Romos, Atėnų, Babilono bendraamžis. Prieš penkis šimtus metų prieš Kristų senovės valstybės Sogdiano sostinė vadinta „Marakandu“. Samarkandas įkurtas VI a. pr. m. e. pradžioje vietoje, kurioje kirtosi prekybiniai keliai. Iš Kinijos ir kitų tolimųjų šalių keliavo vilkstinės, nešančios šilką, prieskonius, kailių, kvepalus ir kitas prabangos prekes. 751 metais vietiniai meistrai sugalvojo, kaip iš skudurų galima gaminti popierių, todėl suklestėjo mokslai. Viduramžiais čia buvo galingos Tamerlano (Timūro) imperijos sostinė, garsėjanti geriausiu pasaulyje popieriumi ir nuostabiu brokatu, spalvotu stiklu ir šilku. Siaubdamas Aziją totorių mongolų užkariautojas Timūras Šlubasis žiaurumu pranoko net savo pirmtaką Čingischaną, todėl į jo sostinę Samarkandą pateko didžiuliai turtai ir daugybė belaisvių amatininkų. Čia įsikūręs Tamerlanas ne tik perstatė miestą, dar nepamiršusį Čingischano siautėjimo, bet ir pastatė čia Karaliaus kapą, kuriame jis vėliau buvo palaidotas. Šią kapavietę atvykdami į Samarkandą iš bet kurios pusės pamatysite pačią pirmą. Dabar Samarkandas – antras pagal dydį Uzbekistano miestas, kuriame gyvena daugiau nei 600 tūkstančių žmonių. Per nepriklausomybės metus Samarkandas dar labiau išgražėjo, ypač kruopščiai saugodamas savo istoriją. Daugelį viduramžių architektūros paminklų, didžiausio Smarkando turto, UNESCO pripažino pasaulio reikšmės paveldu.
Gorimiro vartai
1387 m. Timūras užkariavo svarbų Irano prekybos centrą Isfahaną, garsėjantį amatais ir menais. Iš įio miesto jis į Samarkandą atvežė Muhamedą ibn Mahmudą, vieną žymiausių architektų per visą žmonijos istoriją. 12 m aukščio vartus į Gorimirą meistras išpuošė ryškiaspalviais dangaus kūnais, gėlėmis, lapija ir vaisiais. Pro vartus galima patekti į kiemą, kuriame stovi kapavietė ir islamo mokykla medresė bei pastatas, kuriame mokiniai gyveno.
Uošvės mečetė
Didžioji Bibi Chanum mečetė, kurią XVI a. pr. buvo pastatyta Tamerlano žmonos motinai, yra vienas gražiausių islamo architektūros pavyzdžių. Akmens plokštes statybai iš kalnų ketveris statytbos metus gabeno devyniasdešimt penki drambliai, akmenis apdorojo penki šimtai akmentašių, o kalviai iš septynių metalų nukalė didžiuosius vartus.
Didžiulę dengtą turgavietę, kurioje galėjo prekiauti iš viso pasaulio atvykę pirkliai, pastatė suvaryti vietiniai gyventojai. Greitai tai buvo didžiausias prekybos centras visoje teritorijoje, kur susitinka Vakarai ir  Rytai. Kai į valdžią atėjo Tamerlano pusbrolis astronomas Ulugbekas turgus buvo iškeltas, o jo vietoje liko miesto aikšte, ligi šiol vadinama Registanu. Vėliau šalia buvo pastatyti trys puošnūs bokštai.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai

****
***
**