Šahrisabzas

Šachrizabsas pasaulyje žinomas kaip Tamerlano, dar vadinamo Temūru Amiru, gimtinė. Didysis karo vadas ir valstybės veikėjas savo gimtąjį miestą pavertė antrąja savo didžiulės viduramžiū imperijos sostine, ir nuo XIV a. išlikę paminklai puikiai iliustruoja apie buvusią miesto didybę. 2000 m. Šachrizabso senamiestį UNESCO paskelbė Pasaulio paveldo objektu.

2700 metų miesto istorija - labai turtinga. Keš oazėje, kuriiai priklauso ir Šachrisabzas, IV a. pr. Kr. žiemojo garsiosios Aleksandro Makedoniečio falangos, o VII a. arabai jėga atvertinėjo vietinius į naująjį Islamo tikėjimą. VIII a. Kešas tapo tautinio antiarabiškojo judėjimo centru.  Dabar tai - nedidelis žalias miestelis,  puikiausiai atitinkantis savo pavadinimą - juk Šachrisabzas išvertus iš persų kalbos reiškia "žalias miestas".

Miesto klestėjimo laikotarpis - Tamerlano valdymo era, kada buvo pastatytas ir didžiuliai Aksarai rūmai. Tuometiniame musulmoniškajame pasaulyje rūmų dydžiui ir prabangai nebuvo lygių. "Ak Sarai" tiurkų kalba reiškia "gražus, švarus, baltas" rūmas. Šie rūmai buvo pastatyti XIV a.pb. - XV a. pr. Amūro Temūro įsakymu. Deja, iki mūsų dienų išliko tik nedidelis rytinės sienos fragmentas ir beveik sugriautos pagrindinio miesto portalo sienos, siekiančios trisdešimt metrų aukštį. Senovėje jų aukštis galėjo siekti ir daugiau nei septyniasdešimt metrų. Rūmų statyboje ir apdailoje buvo panaudotos pačių geriauių visų Tanmerlano užkariautų kraštų amatininkų ir statybininkų žinios ir gebėjimai. Pagal liudininkų pasakojimus,  rūmuose 40 metrų aukštyje buvo įrengtas baseinas, į kurį anduo atitekėdavo iš aplinkinių kalnų. Krisdamas kriokliu vanduo teikdavo vėsą ir sudarydavo ypatingą vietinį rūmų mikroklimatą. Iki portalo viršaus bokštu galima pakilti  stačiais laiptais ir pasigrožėti nuostabia miesto panorama ir didingu paminklu Amirui Temūrui, stovinčiu pačiame miesto centre erdvioje ir žalioje aikštėje.

Šachrisabze išliko mauzoliejus, kuriame palaidoti Amiro Temūro tėvas ir sūnūs. Prie mauzoliejų glaudžiasi XIX a. pr. pastatyta Chazrat Imam mečetė, prie kurios ir šiandien susirenka minios maldininkų.
Nors didysis vadas norėjo, kad čia būtų palaidotas ir jis, bet 1405 m. Amiro Temūro palaikai buvo palaidoti Gur Emir kapavietėje Samarkande.
Mauzoliejų komplekso teritorijoje taip pat stovi nuostabi mečetė Kok Gumbaz (Mėlynas kupolas), pastayta XV a. pr. ant dar senesnio pamato, valdant savo mokslo žiniomis garsėjančiam anūkui Ulugbekui. Dar vienas įdomus pastatas - buvęs karavansarajus, kurio vidinis kiemelis dabar išpuoštas gėlėmis.

Senovės atmosfera suteikia šiuolaikiniam Šachrisabzui paslaptingumo, o visame pasaulyje buvusių garsių valdytojų vardai - didingumo.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai