Ferganos slėnis

Ferganos slėnis, iš visų pusių apsuptas kalnų grandinių, apima rytinę Uzbekistano dalį ir Kirgistano pietus. Per slėnį teka antroji pagal dydį Vidurinės Azijos upė Sirdarja ir daugybė jos intakų. Žinoma kad prieš 5-6 tūkstančius metų čia jau buvo išvystyta žemės ūkis. Čia augo granatmedžiai, vynuogienojai, imbieras, graikiškas riešutas ir medvilnė, apie kuriuos Kinijoje sužinota tik II a. pr. Kr. Ferganos slėniu ėjo didysis Šilko kelias - pagrindinis prekybos kelias iš Kinijos į Europą.

Ferganos slėnis garsėjo savo "dangiškais arkliais", kaip juos vadino kiniečiai. Mokslininkai įrodė, kad šie arkliai buvo garsiųjų Achaltekų veislės ir arabų grynakraujų žirgų protėviai. II a. pr. Kr. kiniečių kronikuose rašoma, kad Davani teritorijoje (taip vadinosi Ferganos slėnis) buvo daugiau nei 70 miestų, kurių didžiausi buvo daugiau nei 40 hektarų ploto. IX-Х a. Ferganos slėnio sostinė Achsikentas buvo vienas didžiausių prekybos centrų, kuriame buvo kaldinamos savos monetos ir gaminamos aukštos kokybės plienas.

Čia gimė žinomas viduramžių astronomas Achmed al Fergani ir Didžiųjų Mogolų valstybės Indijoje steigėjas Zachiridin Bobur (1525 m.). Ferganos slėnio miestai buvo sugriauti per mongolų puolimus ir atstatyti tik ХVI a. ХVIII a. Ferganos slėnyje buvo sukurta nepriklausoma valstybė - Kokando chanatas. Chanatas, kurio sostinė buvo Kokandas, buvo nuolat tvirtinamas ir iki Rusijos užėmimo XIX pb. užėmė didžiulę teritoriją, kuriai priklausė ir Septynupė - dabartinio Kirgistano teritorija ir pietrytinė Kazachstano dalis, Taškento oazė bei Tadžikistano lygumos.

Šiandien Ferganos slėnis yra labiausiai apgyvendinta ir derlingiausia Uzbekistano dalis. Čia auginama geriausia medvilnė, arbūzai ir moliūgai, toli už Uzbekistano ribų žinomi Namangano obuoliai. Ferganos slėnis išsaugojo senųjų amatų tradicijas: čia vis dar dirba keramikai, kalviai, juvelyrai. Fergana taip pat yra svarbiausias natūralių šilko audinių gamintojų centras.

Kokandas buvo galingo XVI-XX a. egzistavusio Kokando chanato sostinė. Iki šių dienų išlikęs originalūs psakutiniojo chano Chudojarcahno rūmai (1871 a.), kuriuose įrengtas vietos istorijos muziejus. Pastato puošyboje naudojama netipiška kitiems Uzbekistano regionams majolika, ypatinga savo netradiciniais ornamentais ir spalvomis.

Jūsų dėmesio verta ir medresė Norbut Bija (1799 a.), Modarichon mauzoliejus (1825 m.) bei Kaftarlik kompleksas (1742 m.), kuriame yra šventojo Piro Sidiko mauzoliejus.

Margilanas
yra nedidelis netoli Ferganos esantis miestelis. Х a. šis miestas buvo svarbus šilko gamybos centras, o dabar čia veikia vienintelė Vidurinės Azijos rankų darbo šilko, vadinamo chanatlasu, audinių gamykla. Turistai gali stebėti visą šilko gamybos procesą – nuo šilkaverpių auginimo iki išaustų audinių dažymo ir įsigyti originalių suvenyrų.

Andižanas yra Didžiųjų Mogolų dinastijos, valdžiusios Indijoje daugiau nei 400 m., pradininko Zachiritdino Boburo gimtinė. Dabar čia įrengtas memorialinis Boburo parkas ir istorijos muziejus, bei stovi pati didžiausia Ferganos slėnio mečetė Džuma (XIX a.).
Rištas yra nedidelis kaimelis už 50 km. nuo Ferganos, kurį garsina keramikų dinastijų darbai. Čia galima pamatyti, kaip meistrai dirba bei įsigyti jų darbų.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai