Buchara

Ant Šilko kelio stovinti Buchara yra daugiau nei 2000 metų senumo. Tai geriausiai išlikęs viduramžių miestas centrinėje Azijoje su beveik tobulai išlikusiu miesto planu. Miesto senamiestis yra lyg muziejus po atviru dangumi, kurio patys garsiausi išlikę architektūros paminklai yra X a. islamiškosios architektūros šedevras Ismailio Samani kapas, daug XVII a. medresių.

Archeologiniai kasinėjimai parodė, kad dabartinio miesto vietoje buvusi gyvenvietė tapo Kušano chanato dalimi jau prieš 2000 m. prieš Kristų. IV a. ji buvo prijungta prie Eftalitų valstybės. Iki arabų atėjimo Buhara buvo vienas didžiausių Centrinės Azijos miestų, išaugęs dėl turtingos oazės žemės ir patogios padėties prekybinių kelių atžvilgiu. 709 m. tai buvo svarbiausias Bagdado kalifato kultūrocentras, 892 m. tapo Samanidų karalystės sostine. Ekonominis klestėjimas baigėsi 1220 m., kai Čengischano mongolų kariuomenė nusiaubė miestą. Miestas po truputį atgijo ir tapo Timuridų dinastijos dalimi. XV a. vidiniai vaidai nualino miestą taip, kad jį užėmė Chano Šeibano vadovaujami klajokliai uzbekai. Ilgas neramumų ir trumpalaikių dinastinių valdymų Bucharos chanato sostinėje laikotarpis baigėsi 1920 m. su Sovietų Sąjungos atėjimu.Visgi 6is laikotarpis buvo svarbus dėl komercijos ir kultūros augimo - 1848 m. mieste buvo ne mažiau 38 karavansarajų, šešios prekybos arkados, 16 viešųjų pirčių ir 45 turgavietės. Buchara taip pat buvo svarbiausias rtimuju rytų Islamo teologijos centras - mieste veikė daugiau nei du šimtai mečečių ir daugiau nei šimtas medresių.

Šių dienų Bucharoje galima rasti visų epochų palikimo. Nakstyviausi paminklai – X a. Ismailio Samanio kapas, XI a. plytų minaretas Poi Kalian, Magoki mečetė Časma Ajub šventykla. Timuridų laikotarpį reprezentuoja Ulugbeko medresė. Ryškiausi paminklai išliko nuo Šebibanidų laikotarpio – Poi Kalyan grupė, Liabi Chauz ansamblis, Koš ir Gaukušon medresės. Truputį vėlesnės medresės buvo statomos svarbių kelių kryžkelėse - Taki Sarafon, Taki Tilpak Furušan, Tim Bazazan ir Tim Abdula Chan. Anarchiniame XVII amžiuje buvo pastatyta daug puikių pastatų, tarp jų reikėtų paminėti didžiąją naująją mečetę Magoki Kurns (1637 m.) ir įspūdingą Abdula Chan medresę. Visgi reikia pabrėžti, kad svarbiausia Bucharoje – ne individualūs pastatai, o išlikusi urbanistinio plano ir architektūros visuma, pradėta formuoti Šeibanidų dinastijos valdymo metu.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai

****
***