Apie Nepalą

Tik Nepale yra tiek dievų, kiek yra ir žmonių, tiek daug šventyklų, kiek ir gyvenamų namų ir tiek daug švenčių, kiek yra metuose dienų...

Kelionė į Nepalą – patirtis visam gyvenimui, čia Jus stebins aukšti didingi kalnai, tyvuliuojantys tyri ežerai, vietos svaiginanti atmosfera, svetingi ir draugiški gyventojai, kviečiantys užsukti į jaukias arbatines paskanauti prieskoniais kvepiančios gardžiosios čai arbatos.

Nepalas. Kelionės į Nepalą. Kelionės į Azijos šalis su LEHKONepalas. Kelionės į Nepalą. Kelionės į Azijos šalis su LEHKO

Sakoma, kelionė į Nepalą – tai tarsi kelionė į pasaulio kraštą, tik gal kiek toliau. Juk Nepalas – aukščiausiai esanti šalis, vadinama „pasaulio stogu“, o debesuotos snieguotos viršukalnės tarsi didžiuliai laiptai į dangų. Čia išvysite ir aukščiausią pasaulyje kalną Everestą, kurio viršūnė siekia 8848 m.

Ši šalis įdomi ne tik savo kalnais. Nepale gimė budizmo religijos pradininkas Sidharta Gautama. Milijonai budistų piligrimų aplanko Lumbini šventyklų kompleksą – buvusius Budos namus. 

Tai geografinių simbolių, istorinių nuotykių, nuostabių kraštovaizdžių ir architektūrinių stebuklų kraštas, nors ir stūksantis Everesto šešėlyje, tačiau spindintis didžiuliais lobiais. Nacionaliniuose parkuose, kurių itin gausu Nepale, slepiasi nepaprastas laukinis gyvenimas, bruzdantys kunkuliuojantys miestai tiesiog pripildyti meno ir kultūros šedevrais. Lankantis vietiniuose išlikusiuose kaimeliuose vis dar galėsite susipažinti su tradiciniu gyvenimo būdu, atskleidžiančiu tikrąjį Nepalo veidą...

Naudingi patarimai keliaujantiems į Nepalą

Nepalo klimatas vietomis skiriasi, čia yra ir tropinių, subtropinių, vidutinių platumų ir kylant į aukščiausių kalnų viršūnes – šaltųjų arktinių regionų. Nuo birželio iki rugpjūčio vyrauja lietaus sezonas, dėl kurio ne tik susidaro nepalankios sąlygos kopti į kalnus, bet ir miestų gatvės tiesiog patvinsta. Tačiau, tai nereiškia, jog negalite keliauti į Nepalą. Liūčių sezono metu oras būna labai gaivus, daug žydinčių gėlių, šviežių vaisių ir daržovių. Nuo rugsėjo iki lapkričio visa Nepalo gamta spinduliuoja žaluma, dangus išsigiedrėja, keliautojai gali gerėtis nuostabiais kraštovaizdžiais. Taip pat, tuo metu mažiau dulkių, užterštumo ir vabzdžių, kadangi viską „nuplovė“ liūtys. Dienos šiltos ir saulėtos, tačiau naktys šaltokos. Šiuo laiku prasideda alpinistų sezonas, besitęsiantis iki gegužės. Nuo gruodžio iki vasario Nepale pakankamai sausa, vidutinė temperatūra žemumose gali siekti iki +25C. Nuo kovo iki gegužės, vadinamuoju antruoju turistiniu sezonu Nepale, oras labiau įšyla, tai metas, kada žydi spalvingieji rododendrai ir orchidėjos. Tai geriausias laikas keliauti į Nepalą, norintiems susipažinti su laukine gamta.

Moterims, keliaujančioms į Nepalą Nepalo gyventojai yra paprastai yra draugiški ir elgiasi pagarbiai su viešniomis iš užsienio. Tačiau kaip bebūtų kelionės į Nepalą metu nerekomenduojama dėvėti iššaukiančios aprangos. Patartina vilkėti kuo kuklesnius drabužius, dengiančius kojas, pečius, dekolte. Nepaliečiai garderobo atžvilgiu pakankamai konservatyvūs ypač mažesniuose atokesniuose miestuose ir kaimeliuose.
Vyrai privalo visada dėvėti marškinėlius ir ilgas kelnes (pagal galimybę) viešumoje.

Būkite taktiški Nepalo tradicijoms, papročiams, religijai ir kultūrai.

Nešvariausia žmogaus kūno dalimi yra laikomos pėdos. Tad nekelkite jų ant kėdžių, stalų.

Nepale įprasta, jog vyrai draugiškai laikosi susikibę už rankų, bet retas atvejis pamatyti taip besielgiant priešingos lyties atstovus. Poroms nerekomenduojama bučiuotis ar būti apsikabinus viešose vietose.

Nenustebkite, jog keliaujant po Nepalą, galite tapti vietinių smalsuolių susižavėjimo objektu. Nepaliečiai labai draugiški, todėl jiems patinka bendrauti su užsieniečiais, fotografuotis ar net keistis adresais, tikintis tolimesnės Jūsų draugystės.

Nepalo kultūroje vyrauja tokie kreipiniai (verta prisiminti!): į vyresniąją seserį kreipiamasi „didi“; jaunesnioji sesuo vadinama „bahini“; vyresnysis brolis „daai “; jaunesnysis brolis „bhaai “, tėvas „buwa”; motina „aamaa”. Jei norite pasisveikinti pagarbiau, tiesiog pridėkite prie asmens vardo galūnės „ji“. Pavyzdžiui: „Namaste Egle-ji“.

Prieš kelionę išmokite bent keletą pasisveikinimo žodžių ir mandagumo frazių vietine kalba.

Naudinga žinoti pagrindinius etiketo principus valgant: jei Jūs paliečiate maistą savo lūpomis, kitiems jis tampa „užterštas“.  Jei ketinate gurkštelti vandens iš kito asmens buteliuko, pasistenkite jo nepaliesti lūpomis. Neragaukite maisto iš kito asmens lėkštės, taip pat nesiūlykite niekam nieko iš savosios. Nelieskite maisto, kol jo nenusipirkote (pvz., kepinių ar vaisių ir pan.). Jei valgote rankomis – maistą lieskite tik dešiniąją. Kairiąją ranka galite laikyti stiklinę ar indą valgant, tačiau jokiu būdu ne nusišluostyti burnai ar perduoti valgį. Pagal nepaliečių etiketą, turėtumėte viską duoti ir paimti tik dešine ranka.

Didžioji dalis hinduistų šventyklų neįsileidžia netikinčiųjų keliautojų, tačiau jei atsitiktų taip, jog Jums pasiseks patekti į šių šventovių vidų elkitės pagarbiai, nusiaukite batus prieš įeinant, nefotografuokite be leidimo, paaukokite keletą rupijų.
Panašios taisyklės galioja ir budistų šventyklose bei vienuolynuose. Aplink stupas ir paminklus eikite tik pagal laikrodžio rodyklę.

Jei viešnagės Nepale metu būsite pakviesti į svečius, galite atsinešti vaisių ar saldumynų. Prieš įžengiant pro namų duris nusiaukite batus. Kai valgis bus patiektas, gali būti, kad jums, kaip svečiui, bus suteikta teisė pradėti valgyti pirmam. Įsidėkite mažiau nei suvalgysite, kad galėtumėte pakartoti – puikus komplimentas nepaliečiams. 

Turguose galite derėtis. Žinoma, Jūsų pageidaujama kaina turėtų būti protinga. Derėdamiesi išlikite ramūs ir šypsokitės.

Jei norite fotografuoti žmones, būtinai paprašykite jų leidimo.

Nepale nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo. Geriau įsigykite vandens supakuoto į buteliukus. Venkite ledukų gėrimuose, prieš valgant vaisius nusilupkite jų žieveles.

Kreditinės kortelės dažniausiai priimamos tik moderniuose viešbučiuose, restoranuose, didelėse parduotuvėse ir kitose turistinėse vietose. Pasirūpinkite vietinės valiutos grynaisiais pinigais, kuriuos pasibaigus kelionei išsikeiskite neišvykę iš Nepalo. Bankomatų galite rasti didesniuose miestuose.

Policijos telefonas Nepale 100.

Mobiliaisias telefonais galėsite naudotis visame Nepale (išskyrus aukštumas), tačiau pigiau įsigyti vietinio operatoriaus kortelę.

Muziejai dažniausiai būna uždaryti vieną dieną per savaitę. Parduotuvės dirba kiekvieną dieną, nuo 9 val. ryto iki 8 val. vakaro.

Nepalo nacionalinių švenčių metu įstaigos gali būti uždarytos net po visą savaitę. Kiekvienais metais šventės rengiamos vis skirtinga data, kadangi nepaliečiai turi savo kalendorių – Bikram Sambat, pagal kurį metai pradėti skaičiuot nuo 57 a. pr. Kr. Religinės šventės minimos pagal mėnulio kalendorių. Tibetiečiai ir Newari gyventojai turi savo kalendorius.

Nepalo plotas: 147,181 kv. km
Nepalo sostinė: Katmandu
Šalies valdymas: demokratinė respublika
Nepalo prezidentas: Ramas Baranas Yadavas
Populiacija: 26,6 mln.
Kalba: nepaliečių, plačiai paplitusi anglų k.
Valiuta: Nepalo rupija (NPR)
Laiko juosta: GMT +05:45 Katmandu
Telefono kodas: +977
Klimatas: tropinis, subtropinis, vidutinių platumų, arktinis
Religija: vyrauja hinduizmas bei itin jaučiamas budizmas
Katmandu oro uostas yra nutolęs 6,5 km nuo Katmandu miesto

Nepalas. Kelionės į Nepalą. Kelionės į Azijos šalis su LEHKONepalas. Kelionės į Nepalą. Kelionės į Azijos šalis su LEHKO

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,