Tiananmenio aikštė

Tradiciškai Kinijos miestuose nebūdavo didelių visuomenės susirinkimo vietų, todėl Tiananmenio aikštė yra labai modernus miesto planavimo sprendimas. Formuojant aikštę turėjo būti nugriautos Uždraustojo miesto sienos. Anksčiau šioje vietoje stovėjo Uždraustojo miesto viduje buvę imperatoriškieji pastatai, jungiantys Dangaus šventyklą ir rūmus. Aikštė vadinama pagal išlikusius vartus, nes kinų kalba „tiananmen“ reiškia „Vartai į dangišką ramybę“, pro čia anksčiau buvo patenkama į Imperatoriškuosius rūmus. Dabar tai vis dar yra vienas iš įėjimų į rūmų muziejų turistams.
Tiananmenio vartai į Uždraustąjį miestą buvo pastatyti 1417 m. valdant Mingų dinastijai, bet nuo XV a. buvo kelis kartus perstatomi ir sudegė, o dabartinis pavidalas išlikęs nuo XVI a. Kadangi buvusi vidinė rūmų aikštė buvo nuo 1950 -ųjų metų kelis kartus didinama, aikštė tapo didžiausia miesto aikšte pasaulyje – jos plotas yra 440 000 m² (880mX500m).
Netoli dabartinės aikštės centro stovėjo „Didieji Mingų vartai“, pietiniai Imperatoriškojo miesto vartai, valdant Cingų dinastijai pervadinti „Didžiaisiais Cingų vartais“, o prasidėjus Kinijos respublikos erai – atitinkamai „Didžiaisiais Kinijos vartais“. Skirtingai nuo kitų Pekino vartų, šie turėjo tik ceremoninę paskirtį, ir jie panašūs į Mingų dinastijos kapaviečių vartus. Paprastai jie būdavo uždaryti ir atidaromi tik tada, kai pro juos eidavo imperatorius. Paprastų žmonių srautai buvo nukreipti pro dvejus šoninius vartus, todėl į pietus nuo vartų laikui bėgant susiformavo judri turgavietė. 1950-aisiais Kinijos vartai buvo nugriauti ir aikštė vėl padidinta. Pagal Mao Zedongo viziją aikštė turėjo tapti didžiausia ir įspūdingiausia pasaulyje, kurioje galėtų tilpti 500 000 žmonių. Kad tai padaryti, teko nugriauti daug gyvenamųjų ir kitokių pastatų, bet pietinėje dalyje buvo pastatytas Žmonių didvyrių paminklas, vienas iš Dešimties didžiųjų pastatų, turėjusių paminėti Kinijos žmonių respublikos sukūrimo dešimtmetį. Kultūrinės revoliucijos metu pirmininkas su raudonu raiščiu ant rankos čia stebėdavo milijoninius žmonių paradus. Po metų po Pirmininko Mao mirties 1976 m. netoli buvusių Kinijos vartų jam buvo pastatytas mauzoliejus, o aikštė dar padidinta, kad taptų taisyklingai kvadratinio ploto ir galėtų sutalpinti 600 000 žmonių.
Ši vieta turi ir didžiulę kultūrinę reikšmę, nes čia vyko ne vienas Kinijos istorijais svarbus įvykis. Tai yra taip pat simboliška vieta, kurioje Mao Dzedongas 1949 m. spalio 1 d. paskelbė apie Kinijos žmonių respublikos sukūrimą ir 1989 m. vyko Kinijos valdžios numalšinti ir iki šiol oficialiosios šalies istorijos nutylimi protestai.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,