Potalos rūmai, Lasa

Potalos rūmai, iš toli atrodantys kaip tvirtovė, buvo Dalai Lamos žiemos rezidencija ir vienu metu buvo ir Tibeto valdžios, ir religijos centras. Žemesnioji ir išorinė rūmų dalis, kuriose buvo administracinės ir valdžios patalpos, vadinamos „Baltaisiais rūmais“. Likusi rūmų teritorija, kadaise buvusi religinės paskirties, iki šiol vadinama „Raudonaisiais rūmasi“. Pakilti iki rūmų reikia laiptais, lifto nėra, todėl rekomenduojama lipti tik spėjus priprasti prie Lasos aukščio sąlygų.
Pirmuosius rūmus šioje vietoje 637 m. pastatė karalius Songtsen Gampo, bet XVII a. viduryje iš jų tebuvo likę griuvėsiai. Baltuosius rūmus XVII a. pastatė penktasis Dalai Lama Lobsang Gyatso, svarbus žmogus Tibeto istorijai, dar vadinamas „Didžiuoju penktuoju“, kuris suvienijo šalį ir paskelbė Geltonųjų kepurių sektą valstybine religija. Raudonieji rūmai buvo pristatyti jau po penktojo Dalai Lamos mirties, paskelbus jo pasekėją. Bijodami, kad rūmai nebus baigti, vienuoliai dešimt metų slėpė žinią apie jo mirtį, o Dalai Lamos funkcijas atlikdavo vienas vienuolių, nepaprastai į jį panašus. Dalai Lama čia gyveno iki 1959 m., kai keturioliktasis Dalai Lama po numalšinto sukilimo turėjo išvykti į Dharamsalą. Kultūrinės revoliucijos metu (1966-1977 m.) likusieji vienuoliai taip pat buvo išvaryti, o apleistus rūmus išplėšė kinų kareiviai.

Šiandien rūmuose gyventi su griežta priežiūra leidžiama tik keliems vienuoliams, ribojamios piligrimų galimybės aplankyti šventyklas. Šiuo metu Potalos rūmai yra Kinijai priklausantis valstybinis muziejus, neseniai renovuotas ir padedantis pritraukti dar daugiau užsienio turistų. Ši vieta yra įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Rūmų širdis - Raudonieji rūmai Potrang Marpo, dažyti tamsiai raudona spalva ir naudoti daugiausia religinėms ceremonijoms. Čia yra keletas šventyklų ir aštuonių paskutiniųjų Dalai Lamų kapai, prieš kuriuos padėtos brangios aukos, tarp kurių yra ir iš 200 000 perlų pagaminta pagoda. Raudonuosiuose rūmuose ypač daug relikvijų, susijusių su penktuoju Dalai Lama, kurio gyvenimo istorija pavaizduota ant sienų, o kūnas ilsisi keturiomis tonomis aukso dengtoje stupoje. Kitoje koplytėlėje jis vaizduojams karūnuotas ir prilyginamas Budai. Taip pat įspūdingas ir auksinis paskutiniojo Dalai Lamos, pavertusio Tibetą nepriklausoma valstybe ir mirusio 1933 m., kapas-stupa. Raudonuosiuose rūmuose taip pat yra vienuolių susirinkimo salė, daugybė visiems Tibeto budoms, bodhisatvoms, šventiesiems ir demonams skirtų koplyčių ir šventyklėlių, svarbių Tibeto budistų raštų bibliotekos.
Baltuosiuose rūmuose, supančiuose Raudonuosius, buvo nereliginės paskirites patalpos, kuriose anksčiau gyveno vienuoliai r Dalai Lama. Baltieji rūmai Potrang Karpo buvo pastatyti 1650 m., paskutinį kartą išplėsti XX a. pr. Baltuosiuose rūmuose taip pat buvo darbo kambariai, Tibeto pareigūnų mokymo seminarija ir spaustuvė. Pati svarbiausia Potalos rūmų šventykla yra Baltųjų rūmų Šventųjų koplyčia, kurioje garbinamas bodhisatvos Čenrezi atvaizdas. Po šventojo koplyčia yra Darmos ola, kurioje po atsivertimo karalius Songtsen Gampo VII a. studijuodavo budizmo raštus. Šie kambariai yra seniausia Potalos rūmų dalis.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,