Visos atostogų kryptys yra unikalios, tačiau kelionė į Madagaskarą yra unikalesnė. Kiekvienas praleidęs atostogas Madagaskare jaučiasi tarsi būtų palikęs dalelę savęs ten. Susipažinus su šia šalimi neįmanoma neįsimylėti unikalaus kraštovaizdžio, laukinės gamtos ir kultūros. Madagaskaras yra ketvirta didžiausia sala pasaulyje ir vadinama aštuntuoju pasaulio žemynu dėl savo išskirtinės ekosistemos, kuri padėjo vystytis unikaliai salai. Atskyręs nuo Indijos prieš daugiau nei 88 milijonus metų, Madagaskaras dabar yra laikomas Afrikos žemyno dalimi. Jį nuo Afrikos skiria Mozambiko sąsiauris. Štai kelios priežastys, kodėl Jums reikia kelionės į Madagaskarą.
Flora ir fauna
Tik Madagaskaro saloje gyvena daugiau nei ketvirtis milijono gyvūnų bei augalų, iš kurių net 80% būdingi tik šiai salai ir niekur daugiau pasaulyje jų neišvysite. Čia yra beveik 15000 augalų rūšių. Orchidėjų mylėtojams Madagaskaras tikras rojus, nes čia galima stebėti ir tyrinėti daugiau nei 860 rūšių orchidėjų, iš kurių net 650 rūšių yra išveistos Madagaskare. Taip pat nepakartojami ir unikalūs baobabai ir 165 palmių rūšys, randamos tik Madagaskare, skirtinguose regionuose. Saloje taip pat gausu unikaliųjų lemūrų, driežų, iguanų, šėriuotųjų ežių, čia bėgioja fosos. 60 iš 300 paukščių rūšių yra randamos tik šioje saloje. Du trečdaliai pasaulio chameleonų rūšių ir daugybė bestuburių, drugelių, vorų, laumžirgių ir tūkstančiai kitų retų gyvūnų yra Madagaskare.
Geografija
Džiunglės, sausi miškai, dykumos ir krūmynai, aukštos viršūnės, uolos, statūs šlaitai ir plokščiakalniai, pelkės, tvenkiniai ir lagūnos – viskas telpa šioje saloje. Nors jos dydis vos didesnis už Prancūzijos, tačiau čia yra visi gražiausi pasaulio kraštovaizdžiai.
Žmonės ir kultūra
Žmonės į Madagaskarą atkeliavo maždaug prieš 2000 metų. 22 milijonai salos gyventojų yra afrikiečių, arabų ir indų kilmės mišinys, kuris sudaro Malagasių etninę grupę. Šiandien malagasiai gyvena sudarę 20 klanų ir genčių, kuriuose veikia atskiri tabu, tačiau juos visus vienija tikėjimas protėvių galia. Jie yra labai draugiški, ramaus būdo. 50%. gyventojų krikščionys, o kiti 50%. garbina gamtos dvasias. Dėl savo unikalios tapatybės Madagaskaro etniniai pogrupiai laikosi savo papročių, įsitikinimų, įvairių praktikų ir gyvena laikydamiesi kelių pagrindinių kultūrinių ypatybių. Visa sala nusėta paslaptingais antkapiais, o kaimeliuose vyksta nepaprastos laidotuvių apeigos. Naudojamos laidojimui medžiagos priklauso nuo regiono ir turimo turto. Kai kurios kapavietės gali atsieiti brangiau nei visas namų ūkis. Gyventojai iš molio gamina plytas, jas dega iš vidaus ir statosi namelius. Laisvose vietose užsiimama žemdirbyste. Žmonės čia gyvena vargingai, turtingiausias tas, kas turi daugiausia zebu – laukinių jaučių (zebu kainuoja apie 230 Eur). Malagasių kultūra – tai sudėtingas dabarties ir be galo stiprios praeities mišinys, kuriame šiuolaikinis įstatymas dažniausiai yra žemiau už genties tabu, šiuolaikinės religijos nepriimtinos ar maišosi su senovės šamanizmu, magija ir ritualais. Ligos, nelaimės, finansiniai sunkumai ir kitos problemos dažnai siejami su karma, protėvių nepasitenkinimu ir prakeiksmais. Madagaskare taip pat vyrauja kitoks vietinių požiūris į šeimos santykius. Betsileo genties žmonės gali susituokti tik tada, kai sutuoktiniais yra patenkinti bent trijų šeimos kartų atstovai. Bara genties atstovai neprieštarauja santuokai tarp giminių ir prieš vestuves visada aukoja karvę.
Pakrantė ir salos
Mylių mylios įstabaus grožio pakrančių supa Madagaskaro salą. Tai fantastiška atostogų kryptis mėgstantiems nuotykius ir paplūdimio malonumus. Įvairių rūšių palmės driekiasi palei balto smėlio ir turkio spalvos vandens liniją ir kur ne kur matosi tradicinės valtelės – pirogos pasislėpusios tarp medžių ar plūduriuojančios vandenyje. Kiekviename paplūdimyje galite mėgautis šviežiomis austrėmis, kurios čia pat patiekiamos su naminiu padažu. Indijos vandenyno pakrantė stulbina ir savo įstabaus grožio barjeriniu rifu, kuris tęsiasi apie 1000 km. Ten plaukioja daug ryklių, banginių, daugelis vėžlių rūšių, jūros ežių, langustų ir kitų vandenyno gyventojų. Be Madagaskaro salos valstybei priklauso apie 250 laukinių salų, įskaitant Bės salą, Borahos salą, Kombos, Micijo, Iranjos, Mangabės ir kitas. Indijos vandenyno pakrantė idealiai tinka plaukioti banglentėmis, tingiai lepintis saule ar nardyti.
Lemūrai
Lemūrai – vienas iš pagrindinių šios salos simbolių. 32 rūšių lemūrai – tolimieji žmonių ir beždžionių giminaičiai, yra garsiausi salos gyvūnai, nes jų nėra niekur kitur pasaulyje. Kažkada Madagaskare jų buvo daugiau nei 70 rūšių. Tačiau 16 jų rūšių išnyko, saloje pradėjus gyventi žmonėms. Įdomiausia tai, kad per milijonus metų jie beveik visai nepasikeitė.
Baobabai
Baobabai yra neatsiejama Madagaskaro dalis. Jie užauga net iki 30 metrų aukščio ir 11 metrų skersmens. Šie augalai – tai Madagaskaro perlai, išgyvenantys iki 2 tūkst. metų. Iš 8 pasaulyje esamų baobabų rūšių net šeši auga šioje saloje. Vakarinėje salos pusėje, netoli Morondavos, plyti žymioji baobabų alėja.
Malagasių laikas
Visa Madagaskaro sala gyvena „malagasių laiku“, kas reiškia, kad niekas niekur neskuba ir tai puiki proga išmokti nestresuoti, atsipalaiduoti ir mėgautis kelione.
Nacionaliniai parkai
Madagaskaro sala garsėja nacionaliniais parkais, draustiniais ir gamtos rezervatais. Nepaprasto grožio Tsingy nacionalinis parkas, įsikūręs netoli vandenyno pakrantės. Šis ypatingas gamtos kampelis yra išskirtinė Madagaskaro vietovė. Šis regionas 1990 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Ranomafanos nacionalinis parkas užimantis 40 tūkstančių hektarų, buvo įkurtas 1986 m. siekiant išsaugoti auksaspalvius lemūrus. Daugybė upokšnių, krioklių, augmenija apaugusios kalvos ir Namorana upė – toks šio parko kraštovaizdis. Taip pat įspūdingas ir Isalo nacionalinis parkas, užimantis daugiau kaip 81 tūkstančio hektarų teritoriją. Jis žymus savo nepaprasto grožio tarpekliais ir kanjonais, stūksančiais kalnais, siauromis uolomis, monolitais. Vėjas ir vanduo per tūkstančius metų iš uolų sukūrė neįtikėtinų formų skulptūras. Amber Mountain nacionalinis parkas garsus savo kriokliais ir kraterio ežerais.
Piratų kapinės
XVII ir XVIII amžiais sala buvo tikri piratų namai. Piratams ši sala buvo ideali vieta nes čia buvo saugu ir pakeliui driekėsi ne vienas prekybos kelias. Šioje saloje dabar yra vienintelės pasaulyje piratų kapinės. Madagaskare netgi buvo aptiktas lobis, kuris, kaip manoma, priklauso garsiajam Škotijos piratui William’ui Kidd’ui. Nosy Borahos salą pamatyti verta, nepaisant ilgų valandų, kurių prireikia norint ją pasiekti. Čia taip pat galite paragauti tradicinio piratų gėrimo – romo.
Maistas
Madagaskaro virtuvė – tai pietryčių Azijos, arabų, Afrikos ir Europos virtuvių mišinys. Tai skanu ir maistinga. Madagaskaro virtuvės šefai gamina maistą, vertą geriausių Prancūzijos restoranų. Dažnai tai patiekalai su šviežiais krabais, krevetėmis, vėžiais. Taip pat sušiai, kepenėlių paštetas (iš vietinių ančių) ir stebėtinai skanių keptų varlių kojelių. Indijos vandenyno pakrantės restoranėliai garsėja jūros gėrybėmis. Mėgstamiausias prieskonis - kalendra. Daugelio patiekalų pagrindą sudaro ryžiai, daug patiekalų gaminama iš zebu mėsos. Saloje gausu įvairių vaisių: kriaušių, slyvų, vynuogių, ananasų, papajų, mangų, bananų. Taip pat ten privalu paragauti šokolado, gaminamo iš kakavos auginamos plantacijose šiauriniame Madagaskare.
Nuotykių skonis
Nuotykių mėgėjams Madagaskaro sala siūlo gausybę veiklos: plaukioti banglentėmis, užsiimti paviršinių ir giluminiu nardymu, išbandyti jėgos aitvarus, žvejoti, stebėti paukščius, buriuoti, plaukioti baidarėmis ir net stebėti banginius.
Raudonieji Tsingy
Raudonieji Tsingy – tai unikalūs geologiniai dariniai, esantys Madagaskaro šiaurinėje dalyje. Vertikalios skustuvo aštrumo uolos susiformavo prieš milijonus metų, dėl rūgštaus tropinio lietaus. Smiltainio uolos pasidengė raudonuoju moliu.
Kelionė Viko Viko traukiniu
Nepakartojama patirtis ir įspūdžiai keliaujant 1930 m. Micheline Viko Viko traukiniu, važiuojančiu su guminėmis padangomis.
KELIONĖ Į MADAGASKARĄ:
- nepakartojamas gamtos grožis – žaliavinių ryžių laukai, įspūdingi kalnai, atogrąžų ir sausieji miškai, mangrovės
- endeminiai gyvūnai ir augalai – 32 rūšių lemūrai, chameleonai, fosos, orchidėjos, baobabai
- įdomi kultūra – Azijos ir Afrikos kultūros mišinys
Kelionei į Madagaskarą tinkamas dokumentas yra Lietuvos piliečio pasas. Lietuvos Respublikos piliečiams, kelionei į Madagaskarą reikalinga viza. Išsamesnę informaciją apie saugumą, kelionės dokumentus, įvažiavimo, buvimo šalyje ir išvykimo sąlygas rasite čia=>>
Kelionei į Madagaskarą skiepai keliautojams nėra privalomi, tačiau rekomenduojama pasiskiepyti nuo Geltonojo drugio, ypač jei keliausite per infekuotas teritorijas bei poliomielito, jei šalyje praleisite daugiau nei 28 dienas. Taip pat rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, difterijos ir stabligės. Išsamesnę informaciją apie planinius, privalomus ir rekomenduojamus skiepus rasite čia=>>