Vrindavan

VRINDAVAN yra buvusio senovės miško vietoje, kur dievas Krišna praleido savo vaikystės dienas, įsikūręs miestas. Miestas yra apie 15 km už dievo Krišnos gimimo vietos Mathura. Dar Vrindavanas vadinamas Našlių miestu, nes čia ieškodamos prieglobsčio atkeliauja daugybė apleistų našlių. Senasis miesto pavadinimas yra kilęs nuo čia augusio augalo „brinda“ (dar vadinamo tulsi ir „šventuoju baziliku“) ir „vana“ - miškelis. Tulsi yra ypatinga žolė, stiprinanti imunitetą, neveltui Indijoje vadinama šventuoju baziliku. Šventasis Vrindavano miestas, dabar dulkinas ir judrus, siejamas su induizmo istorija ir yra svarbus visų induizmo pakraipų Krišnos garbinimo ir piligrimystės centras. Bhagavata Puranoje rašoma, kaip čia prabėgo Krišnos vaikystė, kaip įtėviai išaugino jį karvių ganytojų kaime, kaip jis su broliu ir draugais piemenimis vogdavo sviestą, besimaudančių melžėjų drabužius, krėsdavo vaikiškas išdaigas ir kovojo su demonais, bei šoko su vietos mergelėmis.

Iki XVIa. buvo tikima, kad Vrindavano vieta bėgant laikui buvo prarasta, bet 1515 m. Šaitanija Mahaprabhu atvyko į čia ir dieviškos meilės dvasiniame transe klajojo šventuosiuose miškuose norėdamas surasti šventąsias vietas, siejamas su transcendentinio dievo Krišnos buvimo vietomis. Šitaip, savo dieviškos dvasinės jėgos dėka, jam pavyko sužinoti, kur yra visos svarbiosios Krišnos buvimo vietos.

Per paskutinius 250 metų Vrindavano miškus vietiniai radžos ir nekilnojamojo turto vystytojai urbanizavo. Liko tik keletas miško plotelių, išnyko ar beveik išnyko vietinė flora ir fauna – povai, karvės, beždžionės, paukščiai.

Taip pat tikima, kad dėl dievo Krišnos palaiminimo Vrindavane nebus kalijugos – tamsiųjų jėgų, degradacijos eros.

Banke Bihari šventykla, pastatyta 1862 m., bet vis dar nepraradusi sabvo šarmo, yra pati populiariausia Vrindavano šventykla. Čia dievas Krišna yra garbinamas kaip vaikas, galbūt todėl jam patarnaujama lyg būtų rūpinamasi kūdikiu. „Banke“ reiškia „sulenktas trejose vietose“, „bihari“ reiškia „nuostabus džiaugsmingasis“ - taigi, čia dievas yra palaiminimo ir malonumo skleidėjas.

Medinę juodą Banki Bihari dievo statulą rado pasišventę Ahridas ir Nidhivan, ir jis kasdien garbinamas šventykloje jį prausiant, puošiant naujais drabužiais ir papuošalais. Dievo Krišnos sūpynių šventės metu rodomos sidabru dengtos ir sidabrinės ornamentuotos sūpynės, o svarbiausią šventės dieną Banke Bihari atvaizdas įdedamas į auksines sūpynes. Užuolaida priešais dievybes nėra visa atidengiama, kaip kitose šventyklose, bet praskleidžiama ir vėl nuleidžiama tik kelioms minutėms, nes manoma, kad dėl nuostabų Banke Bihari akių, jei žiūrės per ilgai, žmogus gali nualpti. Taip pat manoma, kad Banke Bihari nemėgsta varpelių skambėjimo, todėl šioje šventykloje jais neskambinama. Dievybė nesikelia iki 9 valandos ryto, nes tikima, kad Banke Bihari ilgai neužmigo žaisdamas vakare - juk vaikams taip pat leidžiama ilgiau pamiegoti. Kita šios šventyklos įdomybė yra ta, kad dievybė aprengiama ir maitinama priklausomai nuo progos ar sezono. Liūčių sezono metu šventykla papuošiama gėlėmis ir šviesomis, šitaip atrodydama lyg dievo namai. Įvairių švenčių metu galima pamatyti dievybės pėdas ar ją grojant fleita, o per penkias Holi šventės dienas ji nusileidžia nuo altoriaus ir gali būti pamatyta visa kartu su keturiomis gopis mergelėmis. Šios spalvingos šventės metu visas Vrindavano miestas paskęsta spalvose. Banki Bihari šventyklai tikintieji dovanoja didžiulius pinigus ir dovanas, todėl ji yra viena turtingiausių Indijoje.

Pirmoji Kristaus sąmonės judėjimo (angl.International Society for Krishna Consciousness - ISKCON) Sri Krišna Balrama šventykla, pastatyta 1975 m., metams bėgant buvo išplėsta ir dabar yra taprtautinis judėjimo centras Vrindavane. Šioje vienoje gražiausių Vrindavano šventyklų koplyčių saugomas šventyklos statytojo ir judėjimo įkūrėjo Svami Prabhupada kūnas.

Visą dieną atliekami įvairūs pagarbinimo ritualai, čia susirenka ir labai daug šventyklos veikloje aktyviai dalyvaujančių užsieniečių, atvykusių čiaiš savo kraštų tam, kad tarnautų dievui Krišnai jo vaikystės vietose. Čia švenčiama labai daug švenčių, bet krišnos gimtadienis – ypač įspūdingas – visa šventykla išpuošiama gėlėmis, girliandomis, vėliavomis, kaspinais, žmonės pasninkauja, o vidurnaktį valgo patiekalus, paruoštus be grūdų, o šventės apogėjaus metu dievybės aprengiamos prabangiais drabužiais ir papuošiamos tviskančiais papuošalais.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,