Naujasis Delis

Naujasis Delis buvo vizuali britų valdymo Indijoje išraiška.Žinoma, pagrindinis reikalavimas buvo pastatyti miestą, visais atžvilgiais aplenkiantį senąjį.
Karalius Džordžas V apie sostinės perkėlimą iš Kalkutos į Delį nusprendė paskelbti per savo antrąjį vizitą į Indiją. Šis sprendimas turėjo ir politinę, ir strateginę prasmę – Delis ne tik buvo simbolinė valdančiųjų vieta šimtus metų. Visgi nebuvo galima naujosios sostinės perkelti į seną miestą – nauja jėga reikalavo naujo miesto, todėl kurti grandiozinius planus pradėta gerokai prieš patį perkėlimą. Naujos sostinės statymo planams šeimos ryšių ir sumanumo dėka ėmė vadovauti Britanijoje palyginti mažai žinomas architektas Edvinas Liutjenas, iki to daugiausiai statęs užmiesčio namus. Kartu su savo draugu Herbertu Beikeriu ėmėsi radžoms tinkančios architektūros kūrimo, sujungdami anksčiau labiausiai stebinusius Indijos valdančiųjų dinastijų ir britų architektūrų pavyzdžius.

Miesto planavimui įkvėpimo buvo galima semtis iš kitų imperinių modelių ir naujų sostinių: barono Hausmano Paryžiaus ir Eliziejaus laukų, L'Enfant'o Vašingtono miesto plano ir kitų. Naujojo Delio miesto planas, kaip ir architektūros stilius turėjo visų pirma simbolizuoti Britanijos valdžią ir viršenybę. Šiai klasicistinei – Paladijaus taisyklei turėjo tarnauti ir simboliai, pasiskolinti iš induistinės, budistinės ir islamiškosios architektūros. Šitaip architektai sukūrė vieną didingiausių dvidešimtojo amžiaus viešųjų erdvių.

Indijos vartai, sukurti pagal Triumfo arką Paryžiuje, turėję būti paminklu britų kariams, žuvusiems tarnaujant Britanijos kariuomenei, iš pradžių buvo vadinami Karo atminimo arka. Ant jos sienų įrašyti vyrų, kovojusių britų būriuose, vardai - tarp jų ir indų , todėl dabar šie vartai simboliškai yra skiriami Indijos karių, žuvusių kare, atminimui. Šis politiškai reikšmingas statinys tinkamai išbaigė didingą Naujojo Delio ašį Karalių kelią („Rajpath“).
Po 1919 m. reformos indams teko dalis įstatymų leidimo atsakomybės, taigi, Naujajame Delyje prireikė ir pastato, kuriame būtų galima įstatymus svarstyti, todėl į griežtą miesto planą pavyko įterpti ovalius Parlamento rūmus su aštuoniakampiu vidaus planu.
Indijos princams turėti namą („rūmus“) Naujajame Delyje buvo prestižo reikalas. Karališkųjų Indijos šeimų namai - Hyderabadas, Baroda ar Džaipuras ir kiti – rodė labiau simbolinę nei realią valdžią. Didžiausias iš jų buvo pastatytas Hyderabado Nizamui, manoma, turtingiausiam tuometinio pasaulio žmogui. Liutenas sukūrė drugio planą, bet turėjo atidžiai sekti, kad puošnumu rūmai neužgožtų Vicekaraliaus rezidencijos. Planuojant Barodos rūmus Liutenas puikiai sutarė su Anglijoje išlavintu klientu, ir abu nusprendė nenaudoti Indiškų motyvų ir tradicinės puošybos, todėl buvo pastatytas tikras anglosaksiškas namas.

Naujasis Delis buvo grandiozionis projektas politine, strategine ir logistine prasme - 700 milijonų plytų, 100 000 kubinių metrų marmuro... visa tai – karštyje ir dulkėse, be nuolatinės elektros ir vandens bei nuolat keičiantis vadovaujantiems asmenims. Statybas sulėtino įsiveržęs pasaulinis karas.
Visgi po 17 metų statybų 1931 metais Naująjį Delį buvo galima inauguruoti. Didžiausią britų imperijos architektūrinį pasiekimą pažymėjo gala vakarėliai, priėmimai, prabanga, šokiai ir kokteiliai. Nepriekaištinga tvarka ir geometrija Naujojo Delio plane tapo pasauliui taikomos britų imperijos tvarkos emblema.
Ironiška, bet 1931 metais jau buvo aišku, kad Britanijos valdymas Indijoje baigiasi, todėl Naujasis Delis tapo buvusios imperijos simboliu.

 

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,