Khadžurahas

Pasak legendos, Khadžurahą įkūrė mėnulio dievo Čandra sūnus Čardravarmanas, kuris čia pamatė gražią mergelę, besimaudančią šaltinyje.

Šventyklas, pastatė Čandela dinastijos valdovai, kuriems jos priklausė dar penkis šimtus metų kol neatėjo Mogolai. Čandela Rajputai nebuvo čia įkūrę sostinės ir čia negyveno, tai buvo kultūrinė šios Hindu dinastijos sostinė, todėl čia nebuvo statomos tvirtovės. Dauguma iš 85 šventyklų, iš kurių yra išlikę tik 25, buvo pastatytos per X-ą šimtmetį. Intriguoja ne tik šventyklų grožis ir dydis, bet ir klausimas, kodėl ir kaip jos buvo čia pastatytos. Kaip Čandela valdovų statytojams pavyko savo vaizduotę perteikti akmens pagalba? Tokio masto šimtmečio statybos turėjo pareikalauti labai daug darbininkų. Vis dėlto atoki ir nepatogi vieta padėjo apsaugoti šventyklas nuo galimų musulmonų "šventvagiškų" atvaizdų korekcijos. Atėjus afganams iš šiaurės Čandelų valdovai turėjo iškeisti Khadžuraho į savo tvirtoves. Kai niekas šventyklose nebesimeldė, jas paslėpė džiunglės. Pasaulis apie Khadžuraho pamiršo iki tol, kol 1838 m. vienas neštuvų nešikas nesumanė iki jų palydėti savo pono britų karininko T.S.Barto. Viktorijos laikų karys, žinoma, buvo nustebintas architektūros lobyno, bet dar labiau - šokiruotas to, ką jis pavadino "šiek tiek karštesne erotika nei buvo būtinai reikalinga".

Daugybę žmonių pritraukia Khadžuraho šventyklų reputacija kaip Kamasutros vaizdinė medžiaga dėl savo išraiškingų erotinių pozų demonstravimo, bet riekia žinoti, kad erotinio pobūdžio skulptūrosi ir reljefai sudaro tik apie 10% visos nuostabios, vertingos, ir vienos gražiausių indiškų šventyklų puošybos. Skulptūros ir reljefai tokie realistiški ir subtilūs, kad atlikimo technika iki šių dienų studijuojama ir dėl aukštos kokybės, ir dėl siužetų, pasakojančių apie viduramžių vietos žmonių gyvenimą. 

Smiltainio šventyklos pastatytos ant aukštų terasų ir yra suskirstytos į tris zonas: vakarines, rytines ir pietines. Khadžuracho šventyklų struktūra panaši, bet unikali Indijos mastu, susidedanti iš trijų ar penkių dalių.Visa šventyklų teritorija, užimanti apie 20 km2, buvo apsupta siena su aštuoniais vartais, kiekvienas įėjimas papuoštas dvejomis auksinėmis palmėmis. Įėjus į vidų pateksite į prieangio salę, o tada į pagrindinę salę su kolonomis ir ją juosiančiu koridoriumi. Iš vestibulio pateksite į vidinę šventovę, juosiamą vidinio koridoriaus, kurioje stovi šventyklos dievybės atvaizdas.
Iš išorės šventyklos atrodo lyg aukštėjančių bokštų, kurie gali būti piramidės formos, bangų seka, pasibaigianti aukščiausiu bokštu - smailesniu ir lenktesniu. Vertikalus motyvas atsveriamas taip pat labai dekoratyviomis horizontaliomis skulptūrų eilėmis, juosiančiomis šventyklas.  
 
Skulptūros ir statulos šiose šventyklose tokios svarbios, kad joms yra sukurta speciali terminologija, pavyzdžiui:

  • apsara - dangaus nimfa, šokanti gražuolė;
  • mithuna - patys žymiausi Khadžuraho atvaizdai, šokiravę daugybę žmonių - krupščiai ir jautriai išdirbti erotiniai vaizdiniai;
  • salabhanjika - moterį su medžiu vaizduojanti skulptūra, kaip ir apsara, naudojama kaip ramstis prilaikyti šventyklos struktūrą, nes nenaudota jokia rišamoji medžiaga;
  • sardula - mitinė būtybė - pusiau liūtas, pusiau kitas gyvūnas ar žmogus, dažniausiai ant nugaros nešanti ginkluotus vyrus;
  • surasundari - kai surasundari šoka, ji vadinama apsara. Jei ne, ji tarnauja dievams ir deivėms nešdama gėles, papuošimus, veidrodžius ar kitas aukas. Ji taip pat vaizduojama atliekanti kasdienius veiksmus - plauna plaukus, glosto save, žaidžia su gyvūnais ir kūdikiais, groja muzikos instrumentais arba erotiškai pozuoja.  
Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai

 
A. Goštauto g. 8, Vilnius

Tel.: +370 682 94030
Darbo laikas
Nuo pirmadienio iki
penktadienio 10 - 17 val.
 
Prenumeruoti