Delis

Nuo XII a. Delis yra išaugo iš septynių senovės miestų. Senasis Delis ir Naujasis Delis jungiamas vadinamojo Konoto (Connaught Place) žiedo – tai vieta, kur daug restoranų, barų, parduotuvių ir viešbučių. Klaidžiodami siauromis Senojo Delio gatvelėmis jo spalvinguose turgeliuose, uostydami prieskonius ir liesdami šilkus, stebėdami žmones ir atrasdami Didžiųjų Mogolų epochos pastatus rasite rytietišką egzotiką, o Naujasis Delis yra šiuolaikiškas miestas, kuriame stovi bankai, viešbučiai, prekybiniai centrai, kompanijų atstovybės.
Delį vietiniai vadina „Dili“, o oficialus pavadinimas - Delio nacionalinės sostinės teritorija (National Capital Territory of Delhi – NCT). Tai didžiausias Indijos miestas ir antras pagal žmonių skaičių (aštuntas pasaulyje) – jame gyvena 12 milijonų žmonių su dar beveik 22 milijonais jo priemiesčiuose.

Delio pavadinimas kartais naudojamas ir kalbant apie visą regioną, ir apie Naująjį Delį, Indijos sostinę, esančią metropolio sudėtyje. Naujasis Delis yra aštuntasis miestas - tai dabartinė konstitucinė Indijos sostinė, susideda iš trijų parkais atskirų rajonų: prekybinio, gyvenamojo ir vyriausybinio, kuriame reziduoja politinė Indijos valdžia. Naujasis Delis buvo pastatytas XX a. trečiajame dešimtmetyje pagal britų architektų projektus. Kolonijinio stiliaus vasaros rezidencijos, gėlės, tiesios plačios gatvės jungia apvalias aikštes ir rūpestingai prižiūrimus parkus.

Delis ne visada buvo Indijos sostinė, bet visada buvo svarbus šaliai dėl savo patogios padėties lygumose prie Jamunos upės kur susikerta keliai tarp Vakarų ir Centrinės bei Pietryčių Azijos. Taip pat tikima, kad šioje vietoje prieš 3000 metų turėjo būti legendinis Indraprašta miestas, aprašytas „Mahabharatoje“, bet archeologiniai radiniai liudija apie žmonių buvimą čia tik apie 2500 metų.

Aplink dabartinį miestą buvo įkurti mažiausiai aštuoni žinomi miestai. Pirmieji keturi miestai buvo pietinėje dalyje, kur dabar stovi Kutb Minar minaretas. Penktasis Delis, Firozabadas, ir Šer Šacho statytas Šeštasis Delis atsidūrė dabartinio Naujojo Delio teritorijoje. XVII a. Mogulų imperatorius Šach Džachanas maždaug dabartinio Senojo Delio teritorijoje pastatydamas septintąjį -Šachdžachanabadą - perkėlė Didžiųjų Mogulų sostinę iš Agros į Delį – dabar šis miestas yra bene geriausiai išsaugotas kaip senamiestis. Paskutinįjį, Naująjį Delį, įkūrė brittų radža.

XII a. valdžią užėmė Kauhanai ir Delis tapo svarbiausiu Šiaurės Indijos induizmo centru, bet 1193 m. Kutbudinas pradėjo daugiau nei šešis šimtmečius trukusį islamo dominavimą. 1803 m. miestą užėmė britai, ir nors Delis dar nebuvo sostinė, bet tuo metu tai jau buvo labai svarbus komercinis centras. 1911 m. britai paskelbė, kad iš Kalkutos sostinė bus perkelta į Delį ir pradėjo statyti Naująjį Delį, iškilmingai atidarytą 1931 metais. Visgi po 16 metų britai buvo išprašyti iš Indijos, o Delis tapo nepriklausomos Indijos sostine.

Nuo nepriklausomybės atgavimo miestas atgimė kaip moderniosios Indijos centras, dėl ekonominės plėtros siūlomų darbo galimybių ženkliai didėjo gyventojų skaičius. Neigiamos šio augimo pasekmės – didėjantis spaudimas braškančiai miesto infrastruktūrai ir chroniškos grūstys, transporto kamščiai, didėjantis vaikų darbo išnaudojimas, gyvenamųjų namų trūkumas ir užterštumas.

Delis ruošiasi spalį vyksiančioms Sandraugos žaidynėms, todėl šiuo metu jo gatvėse dar daugiau chaoso nei buvo įprasta. Bet kai tik bus baigti pasiruošimo darbai, sugriauti visi suplanuoti nugriauti pastatai ir užpiltos duobės keliuose – tai bus pats geriausias laikas apsilankyti sostinėje ir įvertinti ką tik renovuotus senuosius pastatus, naujus šaligatvius ir didžiules investicijas infrastruktūrai.

Delis yra puiki vieta apsipirkti prieš išskrendant, ypač jei nespėjote to padaryti kitur, nes čia galima rasti ir tradicinių kitų regionų suvenyrų. Sakoma, kad ne Delyje yra daug turgelių, bet pats Delis yra įsiterpęs tarp daug turgelių.

 

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,

Viešbučiai

*****
*****
The Park  
*****
*****
*****
*****
The Ashok  
*****
*****
*****
*****
*****
*****
****
****
****
Qutab  
****
****
****
Vikram   
****
Samrat  
***
***
***
Aura