Kartli

Kartli yra istorinis regionas centrinėje ir rytinėje Gruzijos dalyje, kuriuo teka upė Mtkvari (Kura), prie kurios stovi ir Tbilisis. Klasikiniams autoriams ši vietovė buvo žinoma kaip Iberija, o viduramžiais ji suvaidino svarbų vaidmenį etniškai ir politiškai konsoliduojant gruzinų identitetą. Kartli regionas neturėjo griežtai nustatytų ribų, todėl per amžius jos gerokai keisdavosi. Po XV a. Gruzijos karalystės pasidalijimo Kartli tapo atskira karalyste su sostine Tbilisiu. Dabartinėje Gruzijoje istorinės Kartli žemės priklauso keliems administraciniams regionams.

Čia gyvenantys gruzinai vadinami kartleli – jie sudaro vieną didžiausių gegorafinių Gruzijos gyventojų grupių. Daugumos jų naudojama kalba tapo dabartinės literatūrinės gruzinų kalbos pagrindu.

Profesorius Giorgis Melikišvilis toponimą Kartli susiejo su žodžiu „karta“, sutinkamu mingrelų  ir kai kuriuose vakarų Gruzijos dialektuose. Šis žodis reiškia „uždara erdvė“, „gyvulių užtvaras“. Šaknis "kar" išliko ir daugiau vietų Gruzijoje -  mokslininko nuomone, ji rodo semantinį panašumą su indo europietišku prototipu (germanų gardaz („aptvaras“, „sodas“), lietuvių gardas, senosios slavų gradu („sodas“, taip pat „miestas“), hetitų gurtas („tvirtovė“)).

Viduramžiais Kartli regionas buvo tradiciškai skirstomas į tris pagrindinius regionus pagal upės Mtkvari tėkmę: Šida Kartli – arba Vidinis Kartli kraštas, Kvemo Kartli – Žemutinis Kartli kraštas, ir Zemo Kartli – Aukštutinis Kartli regionas, kurį sudaro žemės aukštutiniame Mtkvari upės baseine ir upės pietuose, į vakarus nuo Kvemo Kartli. Dauguma šių žemių dabar tapo Gruzijos regionų dalimis - Šida Kartli (sostinė Goris) ir Kvemo Kartli (sostinė Rustavis), taip pat Samtske Javaketi (sostinė Akhaltsike) ir Mccheta Mtianeti (sostinė Mccheta). Didelė Zemo Kartli dalis dabar priklauso Turkijai.

Dauguma Šidos Kartli upių buvo naudojamos laukų drėkinimui nuo senų senovės. Platūs slėniai bei vasaros ir žiemos ganyklos leido intensyviai vystyti žemdirbystę ir gyvulininkystę. Čia ėjo svarbūs prekybiniai keliai, prie kurių kūrėsi miestai – Mccheta, Muchranis, Goris, Urbnisis ir kiti.

Dėl paskutinės minutės pasiūlymų gausos, ne visada juos galime patalpinti savo internetinėje svetainėje. Tad jei neradote Jus dominančio kelionės pasiūlymo ar norite sužinoti kainą, drąsiai kreipkitės į mūsų kelionių vadybininkus, kurie tikrai mielai Jums padės:
86 8294030 - Informacija lietuvių kalba,
86 1326236 - Informacija rusų kalba,